Cennet Fm

Abdest Hakkında Bilimsel Gerçekler

Paylaş
 

En mühim ibadetlerden biri olan namaz evvel aldığımız abdest ile ilgili 10 bilimsel gerçek…

Abdest hakkında bilmedikleriniz:

1- İnsan vücudu üzerinde yaklaşık 700 Biyolojik Aktif Nokta (BAN) bulunur. Bunlardan 66 tanesi ‘Agresi Noktası’ olarak adlandırılan ekstra aktif noktalardır. 66 Agresi noktasından 61’i abdest azalarında yer almaktadır. Abdestte azalar yıkanırken BAN faaliyete geçer, agresi noktaları denge kazanır. Bu sebeple abdestteki sırayı bozmamaya itina göstermek gerekir..

2. Yüz yıkanırken mide, bağırsaklar, safra kesesi, idrar yolları, sinir sistemi ve üreme organları uyarılmış olur.

3. Kollar yıkanırken, bağırsaklar, kalp, akciğerler, üreme organları, idrar yolları ve kan dolaşımı uyarılır..

4. Kulaklar,yaklaşık 100 BAN’ın yer aldığı ve derhal derhal tüm organlarla bağlantılı olan bir komuta merkezidir.Kulaklar meshedilirken tüm organlar uyarılmış olur..

5. Ayaklar yıkanırken hormon dengesini sağlayan, büyüme ve üremeyi denetim altında tutan hipofiz,böbrekler ve derhal derhal tüm organların faaliyetini etkileyen BAN uyarılır..

6. Abdestte akupunktur noktalarının uyarılmasıyla vücutta enerji ve kan dolaşımı kolaylaşır, vücudun direnci artar,bağışıklık sistemi güçlenir. Ateş yükselince soğuk su ile abdest almak, ateşi 1,5-2 radde kadar düşürür..

7. Abdest tansiyonu düşürür,baş ağrısını hafifletir,uyuklamayı,yorgunluğu ve öfkeyi giderir. Soğuk su kullanmak,abdestin ve guslün faydalarını artırır. Peygamberimiz (s.a.v) ashabına abdest için ılık su tavsiye ederdi..

8. Her abdestte misvak kullanmak fazla önemlidir. Misvak dişlerden ziyade diş etleri için önemlidir.Çünkü her bir dişin dibinde farklı organlarla bağlantılı ikişer akupunktur noktası bulunur..

9. Misvak akupunktur noktaları vasıtasıyla, dişetlerine 28 sinirle bağlanan beynin,5 duyu organı ve sinüslerin,kasların,iç organların ve üreme organlarının işlevini dengeler..

10. Misvak kaslarda ağrıyı azaltır, dişeti hastalıkları ve diş çürümelerini önler.Ağızdaki zararlı mikropları öldürür,faydalıların yaşamını kolaylaştırır,akıl sağlığını ve bellek kuvvetini son nefese kadar korur. Misvağın etkisi kullanıldıktan sonra 48 saat süreyle devam eder. Misvak kullanmak sünnettir..

Kaynak: aksam.com.tr

Bu yazı 138 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Cennet Fm

Gelen Mesajlar

Ezan Vakitleri

Facebookta bizi bulun