Cennet Fm

Kurban Kesmek Yerine Sadaka Verebilirmiyiz?

Paylaş
 

Kurban Kesmek Yerine Sadaka Verebilirmiyiz? bu sorumuzun cevabını cennetfm.com olarak sizler için derledigimiz bu yazımızda okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.
İbadetlerin; şekil, şart ve rükünleri olduğu gibi hikmetleri, amaçları ve teşri gerekçeleri de vardır. İbadetlerdeki bu özelliklerin birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değildir.

Her ibadetin bir yapılış şekli vardır. Hayvanın kesilmesi kurbanın rüknüdür. Kurban ibadeti ancak kurban olacak hayvanın usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilebilir. Bedelini infak etmek suretiyle, kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz.

Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) de, kurban meşru kılındıktan sonra her yıl bizzat kurban kesmek sureti ile bu ibadeti yerine getirmiştir.

EN SEVİMLİ İBADET

Hz. Peygamber (s.a.s.) kurban bayramında, Allah katında en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğunu, kurbanın kesilir kesilmez Allah katında makbul olacağını ve kurban edilen hayvanın her bir parçasının kişinin hayır hanesine kaydedileceğini ifade etmiştir.

Allah Teâlâ’nın rızasını kazanmak niyetiyle, karşılıksız olarak fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da Müslümanın önemli vazifelerinden biridir. Zaruret derecesinde ihtiyaç içerisinde bulunan kimseye yardım etmek dinimizde farz kabul edilmiştir. Ancak, bu iki ibadetin birbirinin alternatifi olarak sunulması doğru değildir. Bu sebeple kesme olmadan hayvanı, sadaka olarak bir kişiye vermek kurban yerine geçmez. Aynı şekilde kurban bedelini de yoksullara ya da yardım kuruluşlarına vermek suretiyle, kurban ibadeti ifa edilmiş olmaz.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı, Kurban Rehberi

llah teâlâ’nın rızasını kazanmak, diyanet İşleri başkanlığı, kurban, kurban kesmek, kurban kesmek yerine sadaka verilebilir mi, kurban kesmek yerine sadaka verilir mi, kurban rehberi, kurban sadaka olarak kesebilrimiyiz, kurban sadaka olarak verilir mi, kurban sadaka olur mu, kurban sadaka yerine geçer mi, kurbanı sadaka olarak verebilir miyiz, kurbanın rüknüa

Bu yazı 127 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Cennet Fm

Gelen Mesajlar

Ezan Vakitleri

Facebookta bizi bulun